Přejeme krásné prožití svátků! Do 5.1. máme ZAVŘENO, objednávky budeme expedovat 2.1..
Veselé Vánoce a šťastný nový rok!

Články na téma - Lezení

Jak vybavit děti na kroužek lezení: Kompletní průvodce pro začínající malé lezce

Lezení na umělé stěně je skvělý způsob, jak mohou děti rozvíjet svou sílu, obratnost a sebedůvěru. Pokud se vaše dítě právě chystá začít s kroužkem lezení, je důležité, abyste ho vybavili správným vybavením. V tomto článku se dozvíte, jak vybrat vhodné oblečení, lezečky a sedák a na co dalšího se zaměřit.

Článek  jsme připravili ve spolupráci s týmem Lezecké stěny Kladno, kde každoročně kroužky lezení na laně a boulderingu navštěvují stovky dětí.  Máme pro vás tipy, jak děti na kroužek lezení co nejlépe připravit a čím je vybavit, aby vám vybavení vydrželo co nejdéle. 

jak vybavit děti na lezeckou stěnu

Co bude vaše dítě pro kroužky lezení na stěně potřebovat?

1.  Vhodné oblečení na lezení

Oblečení na lezení by mělo být pohodlné, prodyšné a umožňovat volný pohyb. Při výběru dětského oblečení na lezení zvažte následující:

Tričko a šortky nebo legíny: Lezecké oblečení by mělo být vyrobeno z materiálu, který dobře odvádí pot a umožňuje volný pohyb. Elastické legíny nebo šortky jsou ideální volbou.
Druhá vrstva: Pokud je v prostorách stěny chladněji, doporučujeme přidat lehkou mikinu, která neomezuje v pohybu. 

2. Výběr lezeček pro děti

Lezecké boty jsou základem vybavení pro každého lezce, a to i pro ty nejmenší. Při výběru dětských lezeček je důležité zohlednit následující faktory:

Velikost a pohodlí: Dětské lezečky by měly být dobře padnoucí, ale ne příliš těsné. U dětí neoplatí, že by lezečky měly být menší a těsné. Děti potřebují cítit své prsty, aby měly kontrolu nad svými pohyby. Vyberte model, který je pohodlný a děti v botech vydrží celou lekci lezení. Doporučujeme vybrat lezečky o 1–2 velikosti větší než je velikost tenisek, které dítě běžně nosí, lezecké boty jsou totiž číslovány trochu jinak. Aby děti z lezeček příliš rychle nevyrostly, sáhněte po velikosti trochu volnější a dítě do nich může nosit ponožky. Ve chvíli, kdy noha povyroste pak poleze bez ponožek.
Typ zapínání: Pro děti jsou ideální lezečky na suchý zip, zvládnou to i ty nejmenší děti a boty se snadno a rychle obouvají i zouvají. U dětí s větší, ale užší nohou (zejména u dívek) jsou vhodnější boty na tkaničky, které zajišťují rovnoměrné stažení. 
Materiál a tvar: Pro začátečníky jsou vhodné lezečky s plochou špičkou a z měkkého materiálu, který je pohodlnější a lépe se přizpůsobí tvaru nohy. Juniorské a dospělé modely pak mají tvar odpovídající potřebám pokročilějších lezců a jsou z tužších materiálů.

Lezečky se vyrábí přímo s ohledem na dětskou nohu, pro nejmenší děti najdete modely dětské, pro větší děti a pokročilé lezce také modely juniorské. Mladí pokročilí lezci také mohou vybírat z menších velikostí dospělých modelů.

Návrh bez názvu (4)

3. Správný sedák pro malé lezce

Sedák, neboli lezecký úvazek je dalším nezbytným prvkem výbavy pro lezení. Dětský sedák by měl být vybírán s ohledem na:

Bezpečnost a pohodlí: Úvazek by měl být pohodlný a bezpečný. Měl by dobře sedět kolem pasu a nohou, aniž by se zařezával nebo omezoval pohyb. Pro nejmenší děti a začátečníky je ideální celotělový sedák, který poskytuje větší podporu a stabilitu. Malé děti lezou v dětském sedacím úvazku, zatímco starší děti kolem 12–13 let již mohou nosit nejmenší dospělácké velikosti.
Nastavitelnost: Zvolte sedák s nastavitelnými popruhy, které lze přizpůsobit velikosti a tvaru těla dítěte. Děti rychle rostou, takže možnost úpravy je velkou výhodou. Ideální je mít sedací úvazek s nastavitelným a posuvným pasem, který zaručuje, že sedák bude dětem sedět, i když porostou. Pokud je velikost úvazku zvolena správně, sedací úvazek dětem vydrží minimálně 3–4 roky.

Návrh bez názvu (3)

4. Další vybavení a doplňky

Kromě základního vybavení mohou děti potřebovat i další doplňky:

Magnézium a pytlík na magnéziumVlastní pytlík na magnézium je jedním z prvních doplňků, které si každý malý lezec zamiluje. Nejenže magnézium pomáhá udržet ruce suché během lezení, ale mít vlastní pytlík je také skvělý způsob, jak vyjádřit svůj styl. Pytlíky na magnézium jsou dostupné v mnoha barevných a zábavných designech, včetně plyšových zvířátek nebo příšerek, a navíc jsou cenově dostupné a je to lezecké vybavení vhodné i jako dárek. Vlastní magnéziový pytlík není jen praktický, ale také skvělý doplněk, který dodá lezení osobní šmrnc!
Lahev na vodu a svačina: Hydratace je klíčová, stejně jako zdravá svačina pro doplnění energie po tréninku.

Návrh bez názvu (5)

5. Možnosti půjčovny na lezecké stěně

Pokud si nejste jisti, zda bude vaše dítě lezení dlouhodobě bavit, nebo pokud se chcete vyhnout počáteční investici do vybavení, můžete využít možnosti půjčovny přímo na lezecké stěně. Většina lezeckých stěn, stejně jako naše stěna, nabízí pronájem lezeček, sedáků a dalších základních pomůcek. 

6. Tipy pro první lekci

Přijďte s dostatečným předstihem, ať se dítě trochu rozkouká a máte čas si případně vypůjčit vybavení z půjčovny a na cokoli se zeptat.

Na začátku lekce svěřte vaše dítě zkušeným instruktorům a nechte je si užít první lekci. Jako u většiny kroužků, i zde platí, že se děti mohou o dost lépe. soustředit bez přítomnosti rodičů. Dejte si tedy zatím třeba kávu a těšte se na vyprávění z prvního lezeckého tréninku. Na kladenské lezecké stěně můžete i v průběhu lekce nakouknout přes skleněné okno či dveře a nejpozději před koncem pololetí navštívit koukací hodinu. 

lezecká-stěna_fotky_2017-12_optimized

Lezení je fantastický sport, který rozvíjí fyzickou zdatnost, mentální odolnost a týmovou spolupráci. S naším průvodcem budete dobře připraveni vybavit své dítě na jeho první kroužek lezení a zajistit, aby si tento sport zamilovalo.

Pokud máte další otázky ohledně vybavení nebo potřebujete poradit, neváhejte nás kontaktovat nebo navštivte náš e-shop, kde najdete širokou nabídku lezeckého vybavení pro děti.

Jak na jištění na písku - usnadnění pro jištění při lezení na pískovci.

Lezení na pískovci je krásná lezecká disciplína, která se však od lezení na ostatních typech skal poněkud liší. Říká se, že na lezení na písku člověk musí mít především pořádný morál, je to však hlavně díky tomu, že se zde musíte více spolehnout sami na sebe a vlastní jištění. Kromě zakládání klasických smyček a provazování hodin jsou zde ale i možnosti, které vám jištění na písku usnadní. 

Jištění na pískovci

Lezení na úchvatné pískovcové věže je zážitek, který si u nás můžeme dopřát na mnoha místech a i my se za lezením na písek rádi vracíme. Pískovcové lezení je známé tím, že první kruh je hodně vysoko a celkově fixního jištění v cestě nenajdete tolik, kolik by se vám hodilo. Musíte si tedy dopomoct vlastním jištěním. Že je pískovec ze své podstaty měkčí kámen a není zde dovoleno používat klasické kovové vklíněnce a friendy, každý lezec ví, stejně jako třeba, že se na písku neleze po dešti, kdy je mokrý. Většina pískařů tedy používá smyčkování. Na to se vám hodí ploché i kulaté smyce o různých průměrech a délkách. Samozřejmě platí, že smyček není nikdy dost, protože často nevíte, co všechno do cesty založíte. Pomoct vám může rada ostřílenějších lezců, kteří již cestu lezli a nebo informace z aktuálního lezeckého průvodce. Víte ale, že se nemusíte spoléhat jen na smyčky s uzlem, který si sami zavážete, ale můžete sáhnout po bambulácích nebo i textilních vklíněncích? Oboje se vám bude hodit v různých spárách a dírách.

Co to je bambulák

Bambuláci jsou speciální uzly na konci lana, vypadají trochu jako bambule, proto ten název. Bambuláci jsou vázány z reep šňůry nebo lana a speciálně dotaženy. Při lezení bambulák zasunete do zužující se spáry, kde vám tak poskytne možnost postupového jištění. Bambuláky vážeme z reep šňůr a dynamických lan různých rozměrů. Můžete si tak vybrat takové, jaké se vám nejvíc hodí. 

Sambar Bambuláci

Co to jsou textilní vklíněnce?

Textilní vklíněnce, tzv Uforing, fungují na principu zatažení textilního klínu do pouzdra (také z textilu) a tím jeho roztažení. Pouzdro je opatřeno textilním nebo gumovým povrchem, který chrání jak skálu tak samotný výrobek před poškozením. Guma se používá stejná, jako na lezečky a zvyšuje tak tření Uforingu. V nabídce máme různé velikosti a vybrat si můžete jednotlivé kusy nebo celé sady.

Všechny velikosti a sady uforingů dodáváme jak v „gumové“ (Uforing Ulite) tak v „textilní“ (Uforing Ulite – Tex) variantě. Jediný rozdíl mezi oběma modely je v horní vrstvě, která se dotýká skály. Všechno ostatní, tj. rozměry, barevné označení, použití, sady jsou u obou variant stejné.

Restday Uforing textilní vklíněnce

Jaké vybavení se mi hodí na lezení na písku?

Každý lezec se neobejde bez lezeček, sedáku, jistítka s karabinou a do dvojice lana. Délku lana si vždy ověřte dle dané oblasti a konkrétní cesty např. v aktuálním průvodci a jistítko volte takové, se kterým můžete jistit ze štandu a umožní vám slanit dolů na dvojitém laně. Mágo pytlík však můžete nechat doma. Při lezení ve skalách oproti lezení na umělé stěně na sedák připněte odsedávací smyci se zamykací karabinou a do lezeckého batohu přibalte také plachtu pod lano, abyste ho chránili před všudypřítomným pískem a dalšími nečistotami, vybavte se hromadou karabin, smyček a případně i bambuláky či textilními vklíněnci a samozřejmě nenechte na poličce horolezeckého průvodceJako na každé lezení ve skalách doporučujeme přilbu a do batohu lékárničku.

Jsou nějaké vychytávky pro lezení na pískovci?

Každý zkušený pískař se večer u piva rád podělí o své zkušenosti a tipy, my máme vyzkoušno například, že dosáhnout na vzdálený kruh a získat tak pocit bezpečí před těžkým krokem, vám pomůže také prodloužená expreska, třeba zrovna taková, která sama drží otevřená a dotykem o kruh či nýt se sama zavře. A manipulaci ve štandu vám usnadní také dynamická nastavitelná odsedka, díky které se napolohujete tak, jak zrovna potřebujete.

A třešínkou nakonec, která vám pomůže vylézt i ty nejtěžší cesty díky tomu, že ochrání vaše ruce a nohy proti nepříjemným odřeninám, jsou spárové rukavice a hadinky a podobné vychytávky vyvinuté přímo pro pískaře.

Lezení na pískovci Sambar

Protože lezení na písku máme my i naši kamarádi opravdu rádi, věnovali jsme v našem e-shopu i na prodejně pískařině vlastní sekci. Koukněte do naší kategorie Vybavení pro pískovcové lezení a užívejte si bezpečně krásy lezení na písku v některé z úžasných pískovcových oblastí u nás či v zahraničí. 

Jak začít s boulderingem venku a 5 míst kde začít bouldrovat

V tomto článku si povíme pár slov o bouldrování venku na skalách a také vám poradíme 5 našich osvědčených oblastí, kam se vydat, aby si zalezli i začátečníci.

Bouldering na skalách se od toho na umělé stěně velmi liší. Je to krásný sport a my ho milujeme, obzvlášť když se vydáme v partě do naší oblíbené lezecké oblasti a užijeme si kromě lezení také spousty zábavy. Bouldering je velmi populárním typem lezení a hned, jak se venku sníží teplota, začínají ideální podmínky na to vyjet bouldrovat ven. Často potkáte bouldristy zachumlané v péřovce ve skalách i když venku mrzne. Přečtěte si řádky níže a třeba i vy propadnete boulderingu a brzy také budete zahřívat lezečky pod bundou mezi jednotlivými pokusy. 

Celý tento sport získal název z anglického slova BOULDER, které znamená volně stojící balvan. Bouldering venku je tedy pochopitelně starší, než lezení na umělé stěně. Pokud s boulderingem ale ještě nemáte žádné zkušenosti, doporučujeme nejdřív začít na vnitřní bouldrovce a teprve poté se vydat do skal. Přečtěte si také naše starší články.

Ocún SITPAD

Bouldering venku je jiný než uvnitř. Na bouldering oproti lezení na stěně s lanem nepotřebujete sedák a lano, ale rozhodně vyjeďte bouldrovat ven s bouldermatkou. Pořádná bouldermatka, její pozice a správné chytání parťákem, snižují riziko zranění, které je u boulderingu venku vyšší než na bouldrovce.

Bouldering venku není jen o nízkých bouldrech, ale mohou to být i vyšší skalky, tzv. Highbally. V některých oblastech není lezení pro začátečníky úplně příznivé, což z průvodce na první pohled nemusí být zřejmé, např. bouldry jsou příliš vysoké či mají špatný dopad.

Proto zde najdete 5 námi ověřených míst, kam se vydat za boulderingem a užijete si to tam i jako začátečníci.

TOP 5 oblastí pro začátečníky s dobrým dojezdem od Prahy a nižšími a lehčími bouldery:

  1. Děčínský Sněžník – sektor Skalní město – kameny U restaurace – Skalní město bouldery hned u rozhledny. Spousta boulderů lehčích obtížností, dobré dopady, nižší výška boulderů, vhodné pro začátečníky, prostor je vhodný i s malými dětmi.
  2. Děčínský Sněžník – sektor Best of Direct – kámen Gilotina + pár kamenů kolem – nižší lehké bouldery vhodné pro začátečníky i děti, dobré dopady.
  3. Děčínský Sněžník – sektor Respekt – kameny Staromák a Samotář – kameny  kde si zalezou společně začínající i zkušenější lezci.
  4. Petrohrad – sektor Mlýnský Vrch – kameny Vybíhačka, Hamburger, Jižní úbočí – Petrohradské žulové klasiky s malými ostrými chyty, které vyškolí i zkušené lezce, dobré dopady, nižší bouldery.
  5. Petrohrad – sektor Josemit – nejznámější Petrohradká oblast, kde si najde každý to své. Nízké lehké bouldery i vysoké highbally. 

IMG_2295

Na závěr doporučujeme, než se vydáte bouldrovat ven, najděte si průvodce na danou oblast, kromě bouldermatky přibalte i lezečky a mágo a hodit se může i kobereček na odstranění nečistot z lezeček, kartáček na čistění chytů, lékárnička a hlavně, dobrý parťák. Péřovka je taky vždycky dobrý nápad, udrží vás hezky v teple mezi pokusy. Lezení venku s sebou nese vyšší riziko zranění, proto vždy jeďte ven ve více lidech. Užijete si tak i víc zábavy.

Tak teď už jen vybrat tu správnou bouldermatku, sbalit lezecký batoh a vyrazit! Pro více tipů nejen o boulderingu, nás sledujte na Instagramu. 

Jak začít s boulderingem

Bouldering je skvělou lezeckou disciplínou, která si získala oblibu u mnoha lezců. V tomto článku si ve zkratce povíme, co to ten bouldering je, co k němu potřebujete a dáme vám pár našich tipů, jak s boulderingem začít. 

IMG_0011

Co je to bouldering? 

Lezení na nízké stěny, původně na menší skalky, velké kameny, balvany, většinou do výšky 3-5 metrů. Oproti lezení s lanem jsou bouldry kratší, ale skládají se z několika těžších kroků. Podstatou bulderingu je vylézt vlastními silami nahoru na co nejméně pokusů, můžete se tedy setkat s pojmem "pokusovat". Bouldrování je často silovější, dynamičtější a může být i hravější, více o skocích, apod., než lezení na laně, ale boulderingem můžete výborně potrénovat i vytrvalost, lezeckou techniku a, díky opakovaným pokusům, také svou psychickou odolnost a trpělivost. 

Vyjet ven za boulderingem je kapitola sama o sobě a věnujeme se jí v jiném článku. Koukněte k nám na blog na ostatní články.

Bouldering můžete vyzkoušet na vnitřní boulderingové stěně, tzv. bouldrovce. Ty jsou součástí většiny vysokých umělých stěn, tak jak je to i u nás na kladenské lezecké stěně. Na bouldrovce najdete označené jednotlivé bouldry, většinou barvou chytu, a liší se svou obtížností od těch úplně nejjednodušších po ty nejnáročnější. Na své si zde přijde tedy opravdu každý. Snadné bouldry nejsou určené jen pro začátečníky nebo děti, ale jsou skvělé i pro rozehřátí, trénink vytrvalosti či techniky. 

image1 (1)

Bouldering je skvělý jak pro jednotlivce, můžete do krátkého času vměstnat vcelku intenzivní trénink, ale i pro celou partu lidí. Nemusíte lézt jen jednotlivé bouldry, tak jak jsou na stěně postavené. Můžete zde traverzovat, tedy lézt do strany, vymýšlet si spousty aktivit a her, vzájemně se hecovat a inspirovat a užít si společně hromadu zábavy. Skvělou příležitostí seznámit se s ostatními lezci je například možnost zúčastnit se tzv boulder session. 

Naše tipy, jak začít s boulderingem, jsme také natočili v krátkém videu, můžete si ho pustit tady, nebo koukněte na celý náš Youtube kanál ;-)

 

Co k bouldrování potřebujete:

Než se vydáte na bouldrovku, potřebujete jen pohodlné oblečení a lezecké boty, tzv. lezečky. které si ale můžete na stěně i zapůjčit. Hodí se také magnesium na ruce. Když si bouldering zamilujete, nejspíš si budete chtít pořídit lezečky a mágo pytlík vlastní. Výběrem lezeček vás provedeme v krátkém videu

Jak začít s lezením?

Chtěli byste začít s lezením, ale nevíte, jak na to? Ať už se do lezení chcete pustit sami, ve dvojici či v partě, ve spolupráci s týmem Lezecké stěny Kladno jsme pro vás dali dohromady hned několik možností.

Koukneme na to v tomto článku hezky postupně:

  1. Lezení na stěně
  2. Bouldering
  3. Lezení na skalách

 

1. LEZENÍ NA STĚNĚ

Lezení na umělé stěně je super aktivita na celý rok, bez ohledu na počasí.

Potřebujete základní vybavení: lezecké boty (lezečky) a bederní úvazek (sedák). Hodí se také pytlík s magnesiem, jistítko s karabinou a do dvojice lano. Není nutné vybavení hned pořizovat vlastní, vše si můžete půjčit v půjčovně přímo na stěně..

Do začátku je potřeba naučit se bezpečnému pohybu na stěně, jištění druholezce a prvolezce a zažití si správných lezeckých návyků. Pro to je nejvhodnější začít kurzem s instruktorem, pod jehož vedením se naučíte vše potřebné a vyvarujete se přejímání chyb, které nevědomky dělají někteří třeba i velmi zkušení lezci.

Můžete si domluvit kurz lezení na den a čas, kdy se vám to hodí. Pro nácvik jištění je vhodné jít do kurzu minimálně ve dvojici.

Více o kurzech lezení na objednání najdete tady.

Pokud byste se rádi přidali do party začátečníků a krom nových dovedností a návyků získali také nové přátele a spolulezce i do budoucna, můžete se přidat do skupinového kurzu lezeníTen probíhá jednou týdně ve večerních hodinách. V ceně máte vstupné na stěnu, zapůjčení vybavení a péči instruktora na 5 lekcí o délce 90 minut.

Více o skupinovém kurzu pro dospělé najdete zde

2. BOULDERING

Lezení na naší boulderingové stěně, tedy bouldrovce, je nejen skvělým místem pro trénink lezení, ale také pro vstup do světa lezení. Nepotřebujete zde víc, než lezecké boty (lezečky) a hodí se i pytlík s magnesiem. Na bouldru lezete v nízké výšce a seskakujete či slézáte do měkkého dopadiště.

Zde můžete sami či ve více lidech zakusit radost z lezení, pracovat na své síle a vytrvalosti a dobře se bavit. Na bouldrovce můžete začít lezením po všech chytech, do stran, tak zvaným traverzováním. Traverzováním zvyšujete svou vytrvalost a můžete ho využít i pro trénink techniky. Samotné bouldry, tedy problémy postavené stavěči z chytů jedné barvy, se liší v obtížnosti a můžete tak sami sledovat, jak se zlepšujete a pokusovat stále těžší a těžší věci. Cílem je vylézt boulder od startu po TOP na co nejméně pokusů.

Jak začít s lezením na bouldrovce jsme také natočili ve dvou krátkých videích.

Videa s tipy na trénink na bouldrovce, campusu i stěně budou postupně přibývat. Sledujte náš YouTube kanál, ať vám nic neuteče.

3. LEZENÍ NA SKALÁCH

Lezení venku na skalách je oproti lezení na stěně náročnější nejen na potřebné vybavení, ale hlavně na míru dovedností a znalostí, které prvolezec musí mít. V některých oblastech je navíc nutná taky slušná dávka morálu. Jsou ale i sportovní oblasti, které jsou vhodné pro začátečníky. Ať už se do skal vydáte kamkoli, vždy platí, že byste měli jet s někým zkušeným, kdo ví, co dělá. Vy sami však nemusíte být ostřílení lezci, kteří již léta lezou na stěně, abyste si užili hezký den ve skalách. Můžete využít i našich kurzů, kde vám naši instruktoři dopřejí zážitek z lezení ve skalách, v příjemném přátelském a hlavně bezpečném prostředí.

Více o kurzech lezení na skalách najdete zde.

Tak hurá do toho! Ať už dáte jakémukoli lezení šanci, jsme si jisti, že si ho zamilujete!

Jak vybrat správné lezecké vybavení na lezení ve skalách?

Pokud patříte mezi lezecké začátečníky a chystáte se poprvé do skal, máme pro vás pár tipů, které by se vám mohly hodit.

Expresky (1398 × 552 px)

Silně doporučujeme pro první výjezd za lezením do skal využít služeb zkušeného lezeckého instruktora. Na naší lezecké stěně jsme otevřeli kurz „ZE STĚNY NA SKÁLY“, v rámci kterého teoreticky i prakticky probereme vše potřebné pro lezení ve skalách, zaměříme se na výběr lezeckého vybavení, správné jištění, slaňování, rizika spojená s lezením na skalách a mnohem více.

Všem začátečníkům doporučujeme začínat na cvičných a dobře odjištěných skalkách, v cizině často nazývaných Klettergarten. Kde najdete cvičné lezecké oblasti, vám povíme někdy příště.

V první řadě je třeba si uvědomit, že lezení ve skalách je jiné, než lezení na umělé stěně a i nároky na vybavení do skal jsou od toho stěnového jiné. V tomto článku tuto problematiku jen stručně nastiňujeme, abyste měli představu, co budete potřebovat. S výběrem toho pravého vybavení pro vás a oblast, kam se chystáte, vám rádi pomůžeme. Stačí se na nás obrátit. Můžete také skouknout videa na našem Youtube kanále.

youtube

Jak vybrat správné lezecké vybavení na lezení ve skalách?

Na umělou stěnu potřebujete lezečky, lezecký úvazek, jisticí pomůcku s karabinou a lano. Toto vybavení je samozřejmě nutné i při lezení ve skalách. Když však vyrazíte za lezením do přírody, budete potřebovat další výbavu.

Expresky: Na většině stěn jsou expresky nastálo, ale na skalách musíte mít expresky vlastní. Prodávají se ve výhodných packetech po několika kusech. Doporučujeme mít s sebou alespoň 10 expresek.

Lano: Z umělé stěny jste zvyklí na jednoduché lano, vhodné pro sportovní lezení. Stejné lezecké lano se používá i pro lezení venku na „sportovních“ skalách, jen je nutné znát potřebnou délku lana pro vybranou cestu. Bohužel největší množství lezeckých úrazů na skalách je způsobena krátkým lanem. Na většině stěn vám stačí 35-40m lano, se kterým si ale na mnoha skalách již nevystačíte. Proto je dobré zvolit lano o délce 50 či 60m. Potřebnou délku lana si vždy ověřte předem v průvodci a nezapomeňte, že na volný konec lana vždy patří uzel! Oproti stěně se Vám bude hodit také plachta na lano, aby vám lano pod skálou neleželo v prachu a zůstalo v dobrém stavu co nejdéle.

Průvodce: Často podceňovaná, ale na skalách nezbytná věc. Oproti cestám na stěně, u dané cesty není kartička s obtížností a barvou. Na skalách je většinou potřeba mít průvodce, ve kterém zjistíte, jak je cesta těžká, dlouhá, kolik je potřeba expresek a jaká je minimální délka lana. Ve většině průvodcích se dozvíte také něco o cestě, např. kdy a kdo cestu udělal. Samozřejmě existují průvodce on-line, či je v některých oblastech napsaná obtížnost přímo na skále. Určitě buďte při výběru prvních cest na skalách pokorní. To, že boucháte na stěně sedmičky, neznamená, že stejně to půjde i venku.

Horolezecká přilba: Na umělce se přilby nepoužívají, ve skalách mají naopak velké opodstatnění a to pro prvolezce i jističe. Manipulace s lanem, nepozorný lezec, či zvěř nad vámi může dolů na vaši hlavu poslat uvolněný kámen. Přilba také má svůj neopomenutelný význam při ochraně vaší hlavy při pádu. Nezapomínejte také na velké nebezpečí, které představuje lano za patou, které při pádu způsobí pád hlavou dolů. 

Expresky (1398 × 552 px) (1)

Další materiál, který budete na skály potřebovat:

Čím dál tím více se u nás cesty na skalách dělají tak, aby byl přechod ze stěny na skály co nejkomfortnější. Na konci cest jsou slaňovací řetězy s karabinami. Když tomu tak je, máte vyhráno, cvaknete se jako na stěně a jedete dolů.

Pokud chcete lézt na top-rope určitě nevyužívejte erární karabiny, či dokonce přímo borháky, které jsou ve skále (probrušují se), a do řetězu dejte vlastní karabiny. Proto na skálu potřebujete kromě expresek několik karabin s pojistkou zámku.

Pokud na konci cest není karabina, kterou můžete procvaknout, je nutné slanit, či se správně převázat. K tomu budete potřebovat odsedávací smyčku s karabinou, slaňovací pomůcku a karabiny. Když používáte k jištění jistítko, kterým lze protáhnout dva prameny lana, tzv. kyblík, máte většinou v jednom jisticí i slaňovací pomůcku. Naopak poloautomatická jistítka se ke slaňování ve většině případů nehodí, a tak si nezapomeňte na sedák před lezením pověsit zmiňovaný kyblík s karabinou. Pro jištění ze shora, tzv. štandu, se vám bude do budoucna hodit typ jistící pomůcky, která to umožňuje. Zorientovat se mezi jistítky vám pomůže i naše Youtube video.

Poslední část vybavení, která vám lezení ve skalách může zpříjemnit, je lezecký batoh. Oceníte ho obzvlášť v lezeckých oblastech, kam je od auta potřeba ještě nějaký kus cesty dojít. Lezecký batoh často obsahuje rovnou i plachtu na lano a mnoho kapes a poutek pro přehledné uložení všeho potřebného lezeckého vybavení, oblečení i svačiny. 

A samozřejmě nezapomínejte do batohu přihodit základní vybavení, bez kterých byste se neměli vydávat za žádným dobrodružstvím: lékárničku, svačinu, pití a nějakou tu vrstvu oblečení pro případ zhoršení počasí. 

Správný výběr vybavení je zásadní pro bezpečné a pohodlné lezení ve skalách a není radno ho podcenit. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, ať se do skal vydáte se vším, co budete potřebovat.

A na samotný závěr, zde máme pár věcí, na které by lezec ve skalách neměl nikdy zapomínat:

1)      Parkuj tam, kde máš.

2)      Lezci si říkají „Ahoj“.

3)      Jsi v přírodě, buď ohleduplný a tichý, uklízej po sobě.

4)      Respektuj zvyklosti dané oblasti.

5)      Nezapomeň, že na písku se nemáguje a neleze se na top-rope.

Expresky (1398 × 552 px) (2)

Oblečte se s Rafiki do města i do skal. Nová lezecká kolekce je tu!

Nová kolekce lezeckého oblečení Rafiki je tu! Budete se v ní cítit skvěle ve městě i na vašich dobrodružstvích ve skalách a na stěně.

IMG_0061 (1)

Rafiki, to je česká firma, vyrábějící skvělé lezecké oblečení. V první řadě to jsou ale lezci tělem i duší a jejich kousky jsou doslova vymazlené. Skvěle střižené, z odolných, strečových a prodyšných materiálů a do detailů vyladěné různými funkčními i designovými detaily. 

My jsme nadšení a budete i vy. Popravdě, od chvíle, kdy nám dorazila nová kolekce, si ji zamiloval snad každý, kdo ji zkusil a víc a víc lidí si užívá skvělý design, pestré barvy a hlavně velmi povedený střih tohoto oblečení a volnost pohybu, které poskytuje.

Podívejte se sami.

IMG_0040

Lezkyně, a nejen ty, mohou zazářit v těchto jarních novinkách:

RAfiki SUESCA 

Lezecké funkční tílko pro každou lezkyni. 

10020074RFX01_Suesca, chrysanthemum10020073RFX01_Suesca, folkstone gray_1

Rafiki Suesca tílko a Chain Capri

Rafiki Chain a Chain Capri 

Skvěle střižené lezecké džíny užšího střihu, které budou slušet na stěně, ve skalách i ve městě. 

10020011RFX01_Chain, denim10020010RFX01_Chain Capri, denim

IMG_0044

Rafiki Muriel

Dámské lezecké kraťasy v pestrých barvách, skvělé na každodenní nošení, ale díky střihu dovolují velký rozsah pohybu.

10020039RFX01_Muriel, columbia

Rafiki Muriel lezecké kraťasy

Rafiki Suesca tílko a Muriel kraťasy

RAFIKI ESTRELLA

Tuhle lehkou lezeckou mikinu využijete nejen na zahřátí před či při lezení, ale budete v ní dělat parádu i při každodenním nošení do města.

10020006RFX01_Estrella, sugar coral_folkstone

Rafiki Lead, Rafiki Chain Capri, Rafiki Estrella

Rafiki Estrella a Chain Capri

Na lezce čekají tyto kousky:

RAFIKI SLACK 

Pánské volné triko z organické bavlny se skvělým designem.

131577-5_10001226rfx01-slack

IMG_0061 (1)

IMG_0040

RAFIKI LEAD

Lehké a rychleschnoucí lezecké kraťasy, vhodné do horkých dní i na indoor bouldering.

131484-2_rafiki-lead-panske-lezecke-kratasy

Rafiki Lead kraťasy

Rafiki Lead, Rafiki Chain Capri, Rafiki Estrella

Kalhoty RAFIKI DRIVE a mikina Rafiki Ascent

Lehké a vzdušné lezecké kalhoty v pase do gumy, ideální pro lezení s lanem, indoor bouldering nebo jógu. A lehká pánská technická mikina s kapucí vyrobená z příjemného strečového materiálu Polar Stretch Grid.

A64D83C9-C54C-45DB-AE4A-026897A8DBD3131940-1_sambar-rafiki-ascent-5

Rafiki Drive a Rafiki Ascent

Novinky jsme nafotili na naší lezecké stěně a zde v obchůdku si je můžete také vyzkoušet. 

V kolekci si můžete vybrat i z dalších skvělých kousků.

Omrkněte celou naší nabídku od Rafiki.

Recenze super maček Hyper-Spike od CT!

Dostaly se nám do ruky, respektive na nohu, skvělé mačky Hyper-Spike od Climbing Technology, tak jsme je hned museli vyzkoušet. Radek při první příležitosti vzal mačky a vydal se s nimi na ledy v české oblasti Labák. A co na ně říká?

27849280_10215025635183663_1731209683_n

"Mačkám jsme dali pořádně zabrat, lezli jsme ledy, ale i drytool, všude držely dobře a opravdu velmi dobře obstály všem našim testům. Dá se v nich lézt bezpečně i v hodně náročném terénu."

Mačky jsou od předního italského výrobce horolezeckého vybavení Climbing Technology. HYPER-SPIKE jsou kvalitní vysoce technické mačky se 13 hroty z tvrzené oceli, díky kompatibilitě předních hrotů se mačky řadí mezi hybridní modely, které mohou být přizpůsobeny aktivitám a terénům, které vás čekají. 

ramponi-da-ghiaccio HYPER-SPIKE_3I894-B 3I894_HD-1024x935 

Můžete si zvolit mít vpředu jen jeden velký hrot, dva menší a nebo jeden velký uprostřed a jeden malý postraně pro větší stabilitu. Každá z variant má své výhody - jeden hlavní hrot skvěle pronikne do ledu a je to tak ideální verze pro lezení ledopádů. Dva hroty poskytují skvělou oporu při lezení po zasněžených ledových svazích a kombinace velkého hrotu ve středu spolu s menším postraně jsou ideální do opravdu náročných terénů, na mixové lezení či drytool. 

27836539_10210892411775068_649688861_o

Výhodou těchto maček je také sofistikované nastavování velikosti. Mačky jdou lehce nandat na jakoukoli botu s drážkou na patě, dobře sedí a poskytují dobrou oporu a bezpečné lezení i v těch nejnáročnějších terénech. 

27901945_10210892411735067_1492436702_o

Součástí maček jsou vyhazovače sněhu, což je vždy velké plus a jsou dodávány v praktickém obalu. 

27906798_10214949555642066_1229951814_o

A jak Radek mačky ohodnotil?

Plusy:

  • materiál hrotu - velmi odolnej, tvrdej, drží ostří - každý hrot je vyroben vysoce kvalitní tvrzené oceli
  • hmotnost - mačky jsou lehký  - váží pouhých 970g
  • skladnost - složené mačky nezaberou moc místa v bahotu
  • design - jsou hezký
  • jednoduché nastavení velikosti - rozpětí velikosti 36 - 47EU
  • možnost výměny hrotů podle toho, kam se chystám

 

Mínusy:

  • trošičku komplikovanější přenastavení z mono na duo hroty, ale v případě, že si to nastavíte dopředu doma a nebo v teple horské chaty to není vůbec problém

 

Závěrem.

Mačky bych určitě doporučil, lezlo se  s nimi výborně. je to fakt povedenej kus Italské oceli! A v kombinaci s botami Altavia od italského výrobce Asolo je to fakt paráda. K úplné pohodičce na ledech pak už chybí jen šálek dobré italské kávy :-D

Zaujaly vás mačky? Můžete si je objednat v našem e-shopu.

radek

Mačky testoval člen Sambar týmu Radek Lužný. Fotky: Radek Lužný, Ondřej Jirásek, Dan Šebesta.

Nová kolekce Ocun je tady!

Nová kolekce oblečení od firmy Ocun je tu a sní nádherné jeansy hned ve dvou provedení pro dámy i pány. K tomu krásná trička v nových barvách a designech, no prostě paráda! 

banner s nápisem

IMG_5194

IMG_5195

IMG_5199

IMG_5200

IMG_5208

IMG_5216

IMG_5230

IMG_5236

IMG_5244

IMG_5245

IMG_5260

banner

Podívejte se na víc fotek i s popisky v naší galerii na facebooku.