COLEMAN Kartuše typ C 300 XTREME - plynová kartuše

Kód: C6814
Neohodnoceno
Značka: COLEMAN
239 Kč 197,52 Kč bez DPH
Skladem (>10 ks)

Bezpečná ventilová kartuše. Pro horské a zimní podmínky

Detailní informace

EXPERTNÍ ZNALOSTI A PORADENSTVÍ - více než 20 let zkušeností
EXPERTNÍ ZNALOSTI
více než 20 let zkušeností
Komunita Sambarsport
Tvoříme komunitu
podporujeme lezecké a sportovní oddíly
Doprava zdarma
DOPRAVA ZDARMA
u objednávek nad 999 Kč
Nákupem to nekončí
Nákupem to nekončí
nabízíme revize vybavení a OOPP

Detailní popis produktu

COLEMAN Kartuše C300 Extreme  - plynová kartuše

Kartuše plněná směsí propanu a butanu v poměru 40:60. Zvýšené procento propanu zlepšuje hořlavost směsi v chladných teplotách a zajišťuje optimální chod a požadovaný výkon na všech vařičích se šroubovacím ventilem i v zimních podmínkách. Nový formát kartuše má zvýšený obsah plynu a kompaktnější tvar pro snazší sbalení do batohu.

  • Obsah kartuše: 240 g plynu
  • Rozměry: 90 x Ø 105 mm
  • Hmotnost: 345 g

 

Vliv plynové směsi a okolních podmínek:

Z fyziky víme, že skupenství látek závisí na teplotě a tlaku. V bombičce vařiče je vlastně kapalina, neboť použité plyny jsou při daném vnitřním tlaku v kapalném skupenství.
Při odběru z kartuše se zkapalněný topný plyn zplyňuje a dochází k nárůstu jeho objemu (až 270x). Průběh zplyňování závisí kromě teploty a tlaku okolí i na teplotě náplně a intenzitě odběru. Protože propan má bod varu vztažený k hladině moře 43 °C a butan -5 °C (někdy přidávaný izobutan pak -11 °C), každý plyn se chová trochu jinak. Situace se navíc mění s přibývající výškou a zmenšujícím se tlakem vzduchu. Bez podrobného vysvětlování můžeme říci, že propan je ideální do velmi chladného počasí a naopak butan pro vyšší teploty.

Je-li velmi chladno, doporučujeme pro lepší hoření uchovávat kartuši chvíli před použitím v teple, např. pod bundou. Není však vhodné ji jakkoliv izolovat běhěm činnosti vařiče. To naopak může být na závadu propustnosti tepla.

Něco ke spalinám a hoření:

Konečnými produkty hoření jsou spaliny obsahující kysličník uhličitý, vodní páru, dusík a nespotřebovaný přebytek kyslíku. V praxi dochází vždy ke spalování s určitým přebytkem kyslíku. Při spalování kapalných topných plynů je nutné použít několikrát více vzduchu, tj. asi 25 objemů na jeden objem plynu!

Co z toho plyne?

Není dobré vařit v uzavřených prostorách (špatně větraný stan apod.) hrozí nebezpečí otravy a udušení.

Vždy dbejte na všechna rizika. Při úniku propan-butanu z nádoby neunikají páry do prostoru, ale šíří se při zemi (propan-butan je 1,5-2 x težší než vzduch).

Nebezpečí výbuchu těchto par je už možné třeba ve stanu s uzavřenou podlákou, v lodích nebo jakýchkoliv jamách, jímkách, kde se unikající plyn může koncentrovat.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.

Nevyplňujte toto pole: