Láká vás bouldering, ale ještě se neorientujete na bouldrovce? Kde boulder začíná a kde končí? Co je to ten TOP? To vše si povíme v tomto článku.
Pokud jste ještě nikdy nebouldrovali a teprve nad tím přemýšlíte, koukněte nejdřív na článek "Jak začít s boulderingem". A pokud už bouldrovku znáte jak své boty a zvažujete nad boulderingem venku, přečtěte si tento článek, kde najdete i tipy na boulderingové oblasti vhodné i pro začátečníky.
Jak začít lézt bouldry?
Na většině nízkých vnitřních stěnách, tzv. bouldrovkách je to velmi podobné. Najdete zde umělou stěnu o výšce cca 3-5 mětrů, pod ní měkké dopadiště a na stěně mnoho chytů rozličných barev, velikostí a k tomu různé cedulky, označení, čísla, obtížnosti apod. Jak se v tom všem zorientovat?
1. Můžete vše značení ignorovat a na bouldrovce traverzovat, vymýšlet si vlastní bouldry, hrát hry, trénovat různé techniky apod.
2. Můžete lézt zde postavené bouldry tak, jak je pro vás tým stavěčů připravil. Jak na to?
Většinou u vstupu na bouldrovku najdete legendu k obtížnostem. Někde jsou obtížnosti značené pomocí barevné pásky či kartičky, jinde barvou použitých chytů. Důležité je vědět, které bouldry jsou ty lehčí a které naopak těžší. Doporučujeme začít u těch lehčích, poslouží dobře i k rozehřátí a rozhýbání těla.
Pak si vyberete vám sympatický boulder o vámi zvolené obtížnosti a můžete začít. Dnes si vše vysvětlíme na příkladu bouldrovky na naší lezecké stěně v Kladně.
Začátek bouldru je označen dvěma páskami - každá pro jednu ruku, někdy je boulder postavený tak, že začínáte každou rukou na jiném chytu, jedna páska tak bude pod každým z těchto dvou chytů. Jindy boulder začíná oběma rukama na jednom chytu a tak budou obě pásky pod chytem jedním. Tento nástupní chyt může být v různé výšce, někdy dost blízko země tzv. SIT START. Začíná tedy ze sedu na zemi, ruce na nástupním chytu, nohy na stupech a první krok začíná odlepením zadku ze země.
Pokračujete lezením po chytech dané barvy až k poslednímu chytu, který je označen dvěma páskami a říkáme mu TOP. Pokud to není na začátku cesty označeno, k lezení můžete kromě chytů dané barvy použít i struktury a samotnou stěnu. Dosažení Topu se počítá ve chvíli, kdy je pevně držíte po dobu 2 vteřin, letmý dotek při pádu se nepočítá.
Pokud přelezete bouldry dané obtížnosti na první pokus, zkuste obtížnost těžší. Na naší stěně obměňujeme všechny bouldry pravidelně a v dané obtížnosti najdete hned několik různých bouldrů. Některé jsou více silové, jiné technické, není tedy pravidlem, že musíte přelézt např. všechny středně těžké bouldry, než se můžete posunout na bouldry těžší. Zkoušejte i ty těžší, nikdy nevíte, co vám sedne. A nezoufejte, pokud se vám nepodaří přelézt něco hned na několik prvních pokusů, krásou boulderingu je právě pokusování, vymýšlení jak na to, zkoušení různých programů, a to jak sami, tak ve skupině. A pokud vás ani tak boulder nepustí ho vylézt, trénujte a vraťte se k němu zase o něco později a uvidíte, jakou radost vám to udělá, až boulder konečně přelezete. V lezení je časté mít některé nepřelezené projekty a vracet se k nim.
Pokud vás bouldering chytne, tak jako nás, přidejte se k naší Sambar Boulder Session, která se koná pravidelně na lezecké stěně Kladno. Poznáte zde skvělé lidi z naší lezecké komunity, ve velmi přátelské atmosféře si zazávodíte na zbrusu nových bouldrech, na kterých si zaleze i začátečník. A můžete zde okoukat mnohé techniky, nasát rady a tipy a také najít přátele a spolulezce. Ve více lidech je totiž více zábavy.
Koukněte také na naše video, jak s bouldry začít. Jedno video vám řekne víc, než tisíc psaných slov.
" allowfullscreen="allowfullscreen">